miercuri, 8 mai 2024
Informația fără granițe

Un român a câștigat în Spania ultramaratonul Transgrancanaria. Pe locul trei s-a clasat tot un român

Scris de: Daniela Stoica , înv Articole corelate Din diaspora Evenimente În evidență Prima pagină Știri - luni, 26 februarie 2024 Etichete: , , ,

Un atlet român, Raul Butaci, s-a clasat pe primul loc la prestigioasa competiție de ultramaraton Classic de la The North Face Transgrancanaria, considerată a treia etapă din circuitul internațional Gran Canaria World Trail Majors. Pe locul doi s-a clasat un spaniol, iar pe trei tot un român, informează Tiempo de Canarias.

Evenimentul s-a desfășurat în condiții meteo provocatoare, făcând din această ediție una dintre cele mai dificile din ultimii ani.

Raul Butaci, care locuiește în Catalonia (Spania), și-a asigurat victoria încă de la punctul de control din Tejeda, situat la kilometrul 66, reușind să-și mărească avansul față de ceilalți competitori pe măsură ce cursa avansa, finalizând traseul de 126 de kilometri în 13 ore, 22 de minute și 32 de secunde.

Competiția a început pe plaja Las Canteras din Las Palmas de Gran Canaria, într-o atmosferă învăluită de o ușoară ploaie intermitentă, iar participanții au trebuit să facă față temperaturilor ploii și rafalelor puternice de vânt pe timp de noapte, pentru ca apoi să se lupte cu căldura intensă a versantului sudic al Gran Canariei până la linia de sosire în Parque Sur.

Miguel Heras, un veteran al acestei curse și campion în 2010, a reușit să se mențină constant pe locul al doilea, terminând competiția la puțin peste zece minute după Butaci, cu timpul de 13 ore, 32 de minute și 48 de secunde.

A treia poziție a fost ocupată tot de un român, Ionel Cristian Manole, care a încheiat cursa cu timpul de 13 ore, 49 de minute și 4 secunde, depășindu-l la limită, cu doar 36 de secunde, pe catalanul Abel Carretero.

Sursa foto: Tiempo de Canarias

Transgrancanaria este o competiție ultramaraton de trail running care se desfășoară anual pe insula Gran Canaria, parte din arhipelagul Canare, Spania.

Evenimentul a devenit unul dintre cele mai importante și recunoscute ultramaratoane la nivel mondial, atrăgând participanți din toate colțurile globului.

Competiția face parte din circuitul internațional de ultramaraton și este cunoscută pentru diversitatea și dificultatea traseelor sale, care traversează insula de la nord la sud sau în diverse alte configurații, în funcție de distanța cursei.