sâmbătă, 27 aprilie 2024
Informația fără granițe

David Popovici, medalie de aur la Campionatele Europene de înot din Rusia

Scris de: Daniela Stoica , înv Articole corelate Știri - duminică, 7 noiembrie 2021 Etichete: , , , , ,

David Popovici a câștigat, sâmbătă, 6 noiembrie, medalia de aur în proba de 200 de metri liber din cadrul Campionatului European de înot de la Kazan (Rusia).

În vârstă de 17 ani, înotătorul român a încheiat cursa cu timpul de 1 min 42 sec 12/100.

Popovici a fost urmat în clasamentul final de doi olandezi, Luc Kroon (1 min 42 sec 20/100) şi Stan Pijnenburg (1 min 42 sec 51/100). Popovici fusese înregistrat cu cel mai bun timp şi în semifinale, 1 min 43 sec 08/100.

După festivitatea de premiere, David Popovici a postat un mesaj emoționant pe pagina sa de Facebook: „Imnul României la Campionatul European de Înot în bazin scurt, Kazan 2021. Vă mulțumesc tuturor pentru încurajări și suport! Mândru că sunt român”, a transmis sportivul.