miercuri, 24 aprilie 2024
Informația fără granițe

România a obținut 9 medalii de aur la Campionatele Europene de Canotaj Under 23

Scris de: Mihai Diaconu , înv Din România Știri - marți, 10 septembrie 2019 Etichete: , , , , , ,

Canotorii care au reprezentat România la Campionatele Europene de Canotaj Tineret- U23 de la Ioannina, Grecia, au adus acasă nouă medalii de aur, sportivii noștri obținând rezultate care plasează țara noastră în fruntea clasamentului european pe națiuni.

România a dominat şi în acest an Campionatele Europene de canotaj Under 23, după ce a câştigat 9 medalii de aur, una de argint şi două de bronz în finalele disputate duminică, 8 septembrie 2019, la Ioannina (Grecia). În cadrul aceleiași competiții care s-a ținut anul trecut la Brest, în Belarus, România a câștigat opt medalii de aur, ajungând pe primul loc.

La competiţia continentală au participat 15 echipaje româneşti cu 49 de sportivi, conform FR de Canotaj. Echipajele feminine au obținut 5 medalii de aur, iar cele masculine 5 medalii. Belarus s-a clasat pe locul doi, urmată de Grecia, Germania, Elveția și apoi Ungaria.