joi, 25 aprilie 2024
Informația fără granițe

Sportiv român medaliat cu aur în Portugalia, la Cupa Europei de aruncări

Scris de: Daniela Stoica , înv Articole corelate Din diaspora Știri - luni, 14 martie 2022 Etichete: , , , , , ,

Alexandru Novac a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a suliţei, duminică, 13 martie, în Cupa Europei de aruncări, la Leiria (Portugalia), cu performanţa de 80,49 metri.

Argintul a fost obţinut de letonul Patriks Gailums (79,49 m), iar bronzul a revenit italianului Roberto Orlando (78,19 m).

În cadrul aceluiași eveniment sportiv, Bianca Florentina Ghelber a încheiat pe locul 11 la aruncarea ciocanului, cu 67,40 m (season beast), Andrei Rareş Toader a ocupat poziţia a opta la aruncarea greutăţii, cu 19,72 m și Ana Adela Stanciu a terminat pe 6 la aruncarea ciocanului Under-23, cu 62,37 m.

Franţa a ocupat primul loc în clasamentul pe medalii, cu 3 de aur, 1 de argint, urmată de Italia (2-1-3) şi Turcia (2-1-0). România a fost pe locul 8.

Alexandru Novac s-a născut în data de 24 martie 1997, la Adjud, în județul Vrancea. Sportivul este antrenat de Mihaela Melinte, fostă campioană mondială la probă de aruncare a ciocanului.